Müzik Dünyası: Kasım

1-) The Weeknd- Heartless & Blinding Lights

The Weeknd kısa sure önce çıkardığı iki single'i Heartless ve Blinding Lights'la UK En Iyi 20 listesine güçlü bir giriş yaptı. Tones&I'in Dance Monkey'si her ne kadar listelerde zirveyi sağlam bir şekilde korusa da Heartless (5) ve Blinding Lights (8) yükselişlerini sürdürerek listede sabit durmayacaklarını gösteriyorlar.

Heartless the Weeknd’in alışılageldik soft yorumlu R&B tarzıyla duygularımıza dokunurken Blinding Lights ise başından sonuna dek hiç tempoyu düşürmeyerek duygularımızı tek bir noktaya odaklıyor; Dans! Sizin Aralık ayı için hangisine ihtiyacınız var?

2-) Altın Gün ve Grammy

Size Selda Bağcan, Baris Manço ve Erkin Koray’ın yıllar sonra bile neden dinleyicileri tarafından efsanevi kabul edildiklerini ve ortak noktalarını sorsak nasıl bir cevap verirdiniz? Üç sanatçımızın da Anadolu rock’la ilgilenmiş olması mi yoksa kaliteli eserlere sahip olması mi? Aslında bu sorunun cevabı hepimizin bildiği ama ismini bir türlü hatırlayamadığımız müzik türünde saklı: Psikedelik. Altın Gün’ün dinleyicilerinin içine işleyen Gece (2019) albümü de psikedelik müziğin en başarılı örneklerinden biri olarak nitelendirilebilir. 

Altın Gün’ün kurucusu Hollandalı Jasper Verhulst Turk psikedelik rock’ından etkilenmesiyle birlikte Türk müzisyen arayışına giriyor ve yolları Merve Daşdemir ve Erdinç Ecevit Yıldız’la kesişiyor. Başarılı yorumları ve deneyleriyle sağlam bir kitle edinen grup Grammy adaylığıyla hem şaşkınlık hem de mutluluğu bir arada yaşıyor. Elijah Wood’un Selda Bağcan hayranlığı Turkiye’de uzun sure konuşulmuştu, yakın zamanda Altın Gün’e de benzer hayranlıklar göreceğimizi biliyor ve başarılar diliyoruz!

3-) BTS ve Billie Ellish Is Birliği

Son yılların en popüler müzik turlerinden biri ne desek cevapların içinde kesinlikle K-POP olur. Öyle ki geçtiğimiz günlerde ünlü Ingiliz prodüktör Simon Cowell bile K-POP’un rüzgarından faydalanmak isteyerek B-POP (Ingiliz-Pop) grupları çıkarmak istediğini açıklamıştı. BTS ise K-POP firtınasının en bilinen ve sevilen gruplarından birisi, hatta öyle ki bu türün evrensel sınırlara ulaşmasında BTS’in katkısı inkar edilemez seviyede. Bad Guy ile müzik dünyasına adım atan Billie Ellish ise genç yaşına rağmen hem hitleri hem de yaşıtlarından olgun duruşu sebebiyle kitlelerce takip ediliyor. 

Genç müzikseverler arasında önemli bir yere sahip bu iki değer hayranlarına birlikte yapabilecekleri bir işin sinyalini hayranlarına duyurdu. Geçtiğimiz günlerde beraber çekildikleri fotoğrafı kendi hesaplarından paylaşan BTS, Ellish’le çalışmak istediklerini de ekleyerek hayranlarını heyecanlandırdılar.

4-) Spotify Wrapped

Spotify her yıl dinleyicilerine verdigi erken yılbaşı hediyesini bu yıl da tekrarlayarak geleneği bozmadı; Spotify Wrapped. Kullanıcıların en çok hangi sanatçıları, parçaları ve turlerini dinlediğini; aynı zamanda da dinledikleri sanatçılara kaç dakika ayırdıkları gibi eğlenceli bilgiler paylaşan uygulama kullanıcılarına geçirdikleri yılın duygularını ve trendlerini onların dinledikleri sanatçılar ve parçalar üzerinden seneyi kapatırken hatırlatıyor.

5-) Bonus: Uluslararası Emmy Ödülü!

Her ne kadar müzik haberlerinden bağımsız olsa da ülkece yaşadığımız bu gururu aylık haberlerimizde paylaşmadan geçemezdik! Şahsiyet dizisindeki Agah Beyoğlu rolüyle Haluk Bilginer, 47.Uluslararası Emmy Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü ülkemize getirdi. Haluk Bilginer’i kutluyor ve bu başarının Emmy’den ziyade bir Şahsiyet meselesi olduğunu hatırlatmak isteriz.