• ANA SAYFA
  • BLOG
  • Selami Şahin Şarkılarının Hikayesini Anlatıyor
Selami Şahin Şarkılarının Hikayesini Anlatıyor

Sahneye adım attığı ilk andan beri çok etkili performanslar sergilemeye devam ediyor Selami Şahin. Her tür kitleden de saygı kazanmış bir isim, kime Selami Şahin denilse hep aynı yanıtı geliyor; “Sahnesi çok iyi!” Sahnede romantik bir o kadar da şakacı...

Onun şarkılarını dinlemesi kadar sohbetine eşlik etmek de çok güzel. Jolly Joker izleyicisinin yakından tanıdığı Selami Şahin 21 Şubat'ta Jolly Joker Adana'da, 29 Şubat'ta Semi Jazz projesiyle Jolly Joker Bursa'da sahne alacak. Ezbere bildiğimiz şarkıların yer aldığı albümlerin hikayesini Back on Stage'e anlatmıştı, detayları Selami Şahin’in kendisinden dinleyin

Tapılacak Kadınsın

“Bu şarkıyı da rahmetli anneme yazdım. Bence Tanrı’dan sonra tapılacak bir varlık varsa o da annedir, babadır. O albümdeki şarkılar hakikaten çok ilgi görmüştü.”

Seninle Başım Dertte

“1981 yılında Lider Müzik firmasını kurmuştum. Tapılacak Kadınsın, Bağrımdaki Ateşten Damlalar, Seninle Başım Dertte parçalarını kendi firmamdan çıkardım. Çoksesli müziğe meraklı olduğum için Seninle Başım Dertte albümünde çoksesli, sentez bir müzik tarzını yansıttım. Bu albümü dinleyenler sanki yurt dışındaki bir albümü dinliyormuş gibi hislere kapıldı o dönem. Bu albümde de satış rekoru kırıldı.”

Hastayım Sana

“Mozart’ın girişi gibi kemanlar, orkestra, bas gitar… Çoksesli ama bir yandan da orkestrasyon açısından da birbiriyle dengede olan tarzı yapmayı çok seviyorum. ‘İnsanlar soruyor nasıl yapıyorsun?’ diye. Müzik bir tutkudur. Müzik bir aşktır diyorum onlara.”

Aşk Biter Dostluk Bitmez

“Ritmik bir şarkıydı. Hakikaten bir laf vardır, aşk biter dostluk bitmez. Bu albümde de çok güzel besteler, şarkılar var. Aynı zamanda bu yıllarda en büyük oğlum Lider Şahin doğdu ve benim için inanılmaz bir duyguydu. Çocuklarım için canımı bile veririm.”

Özledim Her Şeyini

“Bu şarkıyı 1993 yılında besteledim. Bu şarkıyla birlikte yine satış rekorları kırdık. 7’den 70’e herkesin dilinde bu şarkı. Yolda yürürken 10 yaşında çocuklar bile ‘Özledim şarkısını çok seviyoruz Selami Baba’ diyorlar bana. Bazen yaşlı bir kadın görüyorum. Yakın zamanda kaybettiği eşini hatırlatıyor ona. Kimi diyor annemi, kimi diyor kardeşimi. Kısacası bu şarkı herkeste bir iz bıraktı. Şarkının ayrıca bir hikayesi daha var tabii. Bu şarkıyı sevgili eşim Didem’e yazdım. Silivri’de konser vardı. Konser bittikten sonra eve varmamız sabah 4.30-5’i buldu. Eve geldiğimde hanım kapıyı açmadı. Yarım saat boyunca kapıda bekledim. En sonunda açtı ve dedim ki ‘Yarım saattir kapıda bekliyorum niye açmıyorsun?’ Didem de ‘Bu saate kadar neredeysen orada kalsaydın’ dedi bana. Yahu konser vardı, karayolu ile geliyoruz ancak gelebildik dedim. Neyse yattık, sabah kalktığımda bir baktım ki eşim yanımda yok. Herhalde dedim kahvaltı hazırlıyor. Baktım yastığı da yok sanki beni terk etti gibi bir duygu başladı içimde. Bu duygularla kalktım ve ‘Özledim, teninin kokusunu özledim. Özledim sımsıcak nefesini özledim. Özledim sohbetini o sesini özledim, gelmedin. Gözbebeğim, can yoldaşım, hayat arkadaşım’ gelmedin sözleri döküldü. Bunu eşime okuyunca ‘Seni affettim’ dedi ve bu şarkının hatırası ve oluşması bu şekilde gelişti.”

İlle de Sen

“Tutturmuş deli gönlüm ille de sen… Bu şarkıyı yazma hikayem ise bir arkadaşım sevgilisinden ayrılmıştı ve aşkını anlattı bana. Anlattığı şeyden etkilendim ve bu şarkıyı yazdım.”

İyi ki Varsın

“Bu şarkıyı da eşime yazdım. İyi ki varsın canım iyi ki tanıdım seni, dünyalara değişmem saçının bir telini iyi ki varsın… İnsan sevdiğine demez mi?”

Baştan Başa Sen

“Bu albüme emeğimiz çok büyük. Birçok kişi diyor ki, ‘Selami Bey albümünüzü aldık. İnanılmaz 12 yeni şarkı var. Nasıl yazıyorsunuz bu şarkıları?’ Çoğunlukla yaşadığım olaylardan veya etrafımda olan şeylerden etkilenerek yazdığım eserler. Bu albüm hakikaten hayatımda en güzel yazdığım şarkılardan oluşan bir çalışma oldu. Müzikseverlere buradan selamlar ve saygılar.”

* Back On Stage katkılarıyla.. 

https://www.yellowbos.com